زمان جاری : 15 آذر 1400 نام کاربری :
پسورد :
یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمepasit
ارسال‌ها : 21
عضویت: 2021-01-03 10:52:46
محل زندگی:
سن: 1393
شناسه یاهو: ندارد
تعداد اخطار: 0
تشکرها : 0
تشکر شده : 0
پاسخ : <-AnswerId-> RE نکاتی در مورد استاندارد و رنگ بندی کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی در کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی سیم ها در استاندارد کابل شبکه 568A به این ترتیب می باشد: سفیدسبز، سبز، سفید‌نارنجی، آبی، سفید‌آبی، نارنجی، سفید‌قهوه‌ای، قهوه‌ای و ترتیب رنگ سیم ها در استاندارد 568B نیز به ترتیب زیر است: سفیدنارنجی، نارنجی، سفیدسبز، آبی، سفیدآبی، سبز، سفیدقهوه‌ای، قهوه‌ای. در بین این هشت سیم و هشت رنگ، چهار عدد از آنها وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارند و چهار سیم دیگر برای استفاده های جانبی تعبیه شده است. ما بعد از استفاده از دو استاندارد 568A و 568B که ترتیب رنگ سیم هاست، سیم ها را در داخل سوکت RJ45 قرار می ­دهیم. 

از 4 سیمی که وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارند، دو سیم وظیفه ارسال سیگنال (Send) و دو سیم وظیفه دریافت سیگنال (Receive) را بر عهده دارند.

برای مثال در استاندارد کابل شبکه A دو سیم سفیدسبز و سبز وظیفه ارسال و دو سیم سفید نارنجی و نارنجی وظیفه دریافت را برعهده دارند. اگر به ترتیب رنگ ها در این دو استاندارد رنگ بندی کابل شبکه نیز دقت کنید، متوجه می شوید که ترتیب تمامی رنگ ها ثابت است و جای رنگ های نارنجی و سفیدنارنجی با جای رنگ های سبز و سفیدسبز تغییر می‌کند. پس فلسفه وجود این دو استاندارد در رنگ بندی کابل شبکه نیز در نحوه استفاده آنها برای کابل کشی های متفاوت است.

کابل شبکه


کابل شبکه Cross (ضربدری):

یکی از انواع کابل کشی شبکه می باشد. در کابل کشی کراس در یک طرف استاندارد 568A  و در طرف دیگر 568B استفاده می شود و دلیل این امر این است که شما این نوع کابل کشی را زمانی استفاده می کنید که می خواهید هر دو طرف کابل شبکه را به یک کامپیوتر متصل کنید و برای اینکه مسیر ارسال و دریافت در دو طرف کابل منطبق باشد، بایستی از دو استاندارد معکوس هم استفاده شود .برعکس کابل کشی کراس این موضوع را در نوع Straight می بینیم.

کاربردهای کابل شبکه cross:

- اتصال یک رایانه مستقیما به رایانه دیگر
- اتصال رایانه به روتر (کابل Cross در این حالت Send کارت شبکه شما را به Receive روتر و بالعکس متصل می کند)
- اتصال مودم روتر به فایروال

 

کابل شبکه Straight(مستقیم)

در کابل کشی مستقیم در انتهای هر دو طرف کابل شبکه از استاندارد 568A استفاده می شود و دلیل این امر این است که شما این نوع کابل کشی را زمانی استفاده می کنید که می خواهید یک طرف کابل شبکه را به کامپیوتر متصل کرده و طرف دیگر کابل را به یکی از انواع دیوایس های شبکه همچون هاب، سوییچ، روتر و... متصل کنید. خوب حتما از خودتان می پرسید منظور چیست؟ در دیوایس های شبکه مسیر پورت در داخل دیوایس معکوس شده است و دیگر شما نیاز ندارید که این مسیر را یکبار دیگر تغییر دهید.

در حالت عادی برای این که ارسال در یک طرف صورت پذیرد و دریافت در طرف دیگر بایستی رنگ کابل ها در یک طرف معکوس شود ولی چون در اینجا در یک طرف کامپیوتر و کارت شبکه آن را داریم و در طرف دیگر دیوایس شبکه، چون دیوایس شبکه در داخل خود، پورت را معکوس می کند، پس دیگر نیازی به معکوس کردن کابل نیست.

کاربردهای کابل شبکه Straight

- اتصال رایانه به سوئیچ شبکه یا هاب
- اتصال رایانه به مودم ADSL
- اتصال مودم ADSL به سوئیچ یا هاب توسط این کابل شبکه

کابل شبکه

نحوه عیب یابی در کابل های شبکه

برای عیب یابی در کابل های شبکه می توان از روشی بسیار ساده با عنوان تست فلوک استفاده کرد . به واسطه روش تست فلوک می توان خمیدگی و کشیدگی کابل های شبکه را نیز تشخیص داده و به تعمیر و تعویض آن ها در صورت لزوم پرداخت. این ابزار به عنوان بهترین ابزار برای تست انواع کابل شبکه و پچ کورد شناخته می شود که ارزیابی های مربوط به آن نیز کاملا دقیق صورت میگیرد.

و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید با توضیحاتی مختصر در رابطه با معرفی انواع کابل شبکه :

چند نوع کابل شبکه وجود دارد؟

کابل شبکه دارای انواع مختلف و با قیمت های متفاوتی می باشد. از نظر جنس کابل های شبکه دارای دو نوع مسی و فیبر نوری می باشند. دو نوع شبکه WAN و شبکه محلی LAN وجود دارد که شما می توانید برای شبکه محلی خود کابل کشی کنید و برای شبکه WAN کابل کشی بر عهده اپراتور ها می باشد. کابل های Unshielded یا UTP، زوج های به هم تابیده (Twisted Pair)، کابل های کواکسیال( Coaxial)، کابل چند جفتی(Multi Pair)، بی سیم و وایرلس برای شبکه های LAN مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی هر یک از این کابل ها می پردازیم.

کابل شبکه مسی

کابل های مسی انواع مختلفی دارند که با استفاده از ولتاژ و جریان الکتریکی سیگنال ها را انتقال می دهند. اگر به دنبال یک کابل شبکه مناسب برای یک سری سیم کشی های کوتاه مانند سیم کشی های داخل داکت، اتصالات اینترکانکت، بین کامپیوتر ها و وال پیت ها و یا برای کابل های پچ(Patch) هستنید می توانید از کابل های مسی استفاده کنید. پهنای باند کابل های مسی بستگی به مقدار سیم به کار رفته درون کابل دارد. انواع کابل های مسی شامل نوع کواکسیال که به دلیل داشتن Thinnet و Thicknet در صنعت بیشترین استفاده را دارد. کابل زوج به هم تابیده( Twistet Pair )

کابل شبکه فیبر نوری

زمان هایی که لازم است اتصالا بین ساختمان ها ایجاد شود و یا به کابل هایی نیاز است که سرعت بسیار بالایی برای نقل و انتقال سیگنال ها داشته باشند، از کابل های شبکه نوری استفاده می شود، چون این نوع کابل ها از سیسه تشکیل شده اند و با استفاده از پالش ها و امواج نوری اقدام به انتقال سیگنال ها می کنند. کابل های فیبر نوری دارای دو نوع Single Mode (قابل استفاده برای فواصل بسیار دور)، MultiMode (دارای ظرفیت بالا) می باشند.


امضای کاربر :
1400/6/22
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
پرش به انجمن :